Technické provedení modelů

Cílem celé práce je snaha o stavba modelů, které jsou určeny primárně pro aktivní provozování na modelových kolejištích – musí být tedy funkční, spolehlivé a trvanlivé i při pravidelném ježdění.

Nejedná se tedy o žádné “vítrínovky” na které by se člověk měl bát sáhnout, z obavy o poškození, ikdyž celkový vzhled je samozřejmě také velmi podstatný.

Důraz je kladen zejména na pojezdovou část –  dobré jízdní a tažné vlastnosti vozidel

Pojezdy modelů jsou řešeny  tak, aby aby byla všechna kola pokud možno stále ve styku s kolejnicí – tím je zaručeno, že nejsou problémy s odběrem proudu a také nedochází k vykolejování. Odběr proudu je vždy ze všech náprav.

Skříně vozidel, jsou řešeny s důrazem na tuhost a pevnost, proto jsou stěny převážně dvojité a materiálem na lepty je zpravidla plech o síle 0,5mm.

 

Zvláštní poděkování a respekt patří člověku, který  rozsahem svých zájmů a schopností  bezpochyby naplňuje představy o renesančním muži.  Dodnes, i přes svůj úctyhodný věk - nejen modelářsky, velmi aktivní pán  Josef Dobeš. Díky jeho trpělivosti a  ochotě předávat své neocenitelné zkušenosti dál, vznikla většina těchto modelů v době, kdy leptání zdaleka ještě nebylo tak běžné jako dnes.